חבילת צילום לחתונה

חבילת צילום לחתונה זה נושא מורכב מאוד שבו הרבה זוגות נופלים.. יש המון צלמי חתונות בארץ, והמון חברות צילום שנותנות שירותי צילום לחתונה וגם שירותים אחרים כמו צילום מגנטים וכדו'.. כשזוג מגיע לפגישה עם חברה כזו ומציגים לו עולם שלם של גימיקים, יכול להיות שיצליחו לקנות אותו רק בגלל תוכן החבילה הגדול שעומד מול מחיר זעום יחסית.

מה שהרבה זוגות לא יודעים, או יותר נכון – עניין שהרבה זוגות לא מתייחסים אליו, זה שחבילת צילום לחתונה אינה כוללת בתוכה רק דברים מוחשיים. חבילת צילום חתונה כוללת בתוכה בעיקר את הפן היצירתי של הצלם שמצלם אתכם. כל שאר המרכיבים בחבילה, כמו אלבומים, הגדלות, מספר עותקים לסרט – הם רק בונוס, ובשביל כל אלו אתם לא באמת צריכים את הצלם שלכם..

כדי לעשות לכם קצת סדר בבלגן, הכנו לכם רשימה של טיפים מאוד שימושיים שיעזרו לכם מאוד לפני שאתם סוגרים צלם לחתונה שלכם, יכירו לכם את המושגים הקיימים בשוק ויעזרו לכם לבחור חבילת צילום לחתונה שמתאימה לכם.

1. תיקחו יותר מצלם סטילס אחד לחתונה

צילום סטילס הוא חלק בלתי נפרד מכל חבילת צילום בסיסית לחתונה. יצא לנו לצלם לא מעט חתונות בהן הזוג החליט לוותר על צילום וידאו, ולעומת זאת, לא פגשנו זוג שאמר שהוא לא רוצה צילום סטילס. ולא, זה לא היה משיקולי תקציב על מנת לחסוך את העלות של צלם וידאו לחתונה ואת עלות העריכה.

אז מה הקטע? למה לוותר על הוידאו?

בפוסט שמדבר על בחירת צלם סטילס לחתונה כבר כתבתי שבאופן חד משמעי זוגות שמתחתנים מייחסים חשיבות רבה יותר לתמונות הסטילס מהאירוע.

בצעד הראשון לבניית חבילות צילום לחתונה שלכם, תצטרכו להחליט כמה צלמי סטילס אתם צריכים לחתונה שלכם..

באופן כללי, אתם צריכים לדעת שלחתונה קטנה של עד 100 – 150 מוזמנים אתם יכולים להסתפק בצלם סטילס אחד, בחתונות עם 150 מוזמנים ומעלה, חשוב להוסיף צלם סטילס שני, ובחתונות המוניות אפשר לשקול גם צלם סטילס שלישי. אם האירוע שלכם קטן ועם מספר מועט של אנשים (150 מינוס), ואם צילום וידאו לחתונה לא מעניין אתכם, יכול להיות שתספיק לכם חבילת צילום לחתונה עם צלם סטילס אחד.

חשוב לציין שאין כאן נוסחא מדוייקת שאומרת על כל X מוזמנים אתם צריכים Y צלמים. מה שקובע זו התוצאה הסופית שאתם מצפים לה. אם אתם רוצים תמונות מגוונות, צילום של אותן סיטואציות מכמה זויות אז סביר להניח שגם בחתונה קטנה תיקחו 2 צלמי סטילס (כמובן זה גם עניין של התקציב).

צלם חתונות מקצועי ימליץ לכם תמיד לקחת שני צלמי סטילס, מכיוון שבשונה מצילום וידאו, צלם הסטילס תופס רגעים ולא רצף של צילום, ולכן חלוקת עבודה טובה בין הצלמים תגרום לאי פספוס רגעים חשובים.

צילום מכמה זוויות שונות
צילום של אותו הרגע מ-2 זוויות שונות על ידי 2 צלמים. צילום: ספייסי צלמים

כתבתי בעבר פוסט שלם שמדבר על כמה צלמים צריך לקחת לחתונה. אתם מוזמנים לקרוא אותו, הוא יעשה לכם סדר בראש ויענה לכם תשובות על כל השאלות שלכם.

2. תשימו דגש על סרט חתונה אמנותי

עד לא מזמן יחסית (כמה שנים), כל חתונה צולמה באופן רציף, כאשר העצירות היו רק בזמן מנות הביניים. הסיבה לכך נבעה מהרצון והצורך בהפקת סרט ארוך, שזה בעצם סרט מלא של כל האירוע המתחיל בקבלת הפנים ומסתיים בשיר הסיום. למעשה, חבילת צילום לחתונה הכילה באותם ימים סרט ארוך בלבד שמציג את כל האירוע במלואו.

בימינו זה קצת אחרת, ולמען האמת יש לא מעט אפשרויות.. צלמים שונים יכולים להציע לכם אופציות שונות, כאשר כל אחד מגיע עם אופי העבודה שלו וחבילת צילום לחתונה לפי הקו שלו. אם אתם רוצים להכיר את כל האופציות, אז כדאי לכם לקרוא את הפוסט: כל מה שמבלבל אתכם בצילום וידאו לחתונה.

ההתקדמות הטכנולוגית הביאה לשינויים בתחום צילום החתונות והכניסה שינויים גם לאופן הצילום וגם לאופן עריכת הסרט והגשתו. הרבה מזה נובע בגלל המעבר לצילום וידאו במצלמות DSLR.

5 היתרונות המרכזיים של צילום החתונה במצלמת DSLR הם:

היום שמים דגש חזק על סרט חתונה אמנותי שמספר את הסיפור של יום החתונה שלכם. סרט החתונה בנוי מ- 40 עד 60 דק' שמחולקות לקליפים יפים ונעימים לצפייה (לעומת סרט מלא של האירוע שהוא ברמה של תיעוד נטו ללא עריכות מיוחדות).

דיברתי על זה בלא מעט פוסטים כאן בבלוג ואחזור על זה שוב… "זוגות צעירים כמעט ולא רואים את הסרט הארוך".

איך אני יודע את זה? אני שואל את הזוגות אחרי שהם מקבלים את הסרט, ורוב הזוגות אומרים שראו רק את הסרט הקצר.

רוב הסיכויים שגם אתם לא תראו את הסרט הארוך, אלא אם אתם משתכיים לאחוז הקטן של הזוגות שכן צופים בסרט הארוך. בכל אופן, אם אתם כבר מראש יודעים שאין לכם מה לעשות עם הסרט הארוך, אז כדאי מאוד שתתמקדו בסרט קצר ואמנותי.

יכול מאוד להיות שאתם שואלים את השאלה: "למה שצלם הוידאו בעצם לא יצלם את האירוע ברצף ומהחומר הזה נכין גם סרט מלא וגם סרט תקציר חתונה?"

בשל כך, מומלץ לקחת צלם וידאו נוסף שכל תפקידו הוא לצלם את האירוע ברצף, ובכך לאפשר לצלם השני ליצור לאורך כל היום צילומים מיוחדים שישמשו לעריכה של הקליפים בסרט הערוך המקוצר.

3. תדברו עם העורך לפני תחילת העריכה

יש לכם בקשות מיוחדות לעריכת סרט החתונה שלכם? תבקשו לדבר עם העורך עוד לפני שהוא מתחיל את העריכה של הסרט שלכם. אם עדיין לא סגרתם חבילת צילום לחתונה, אז תוודאו שיש לכם את האפשרות הזאת עוד לפני שאתם חותמים על ההסכם.

תיאום ציפיות זה הדבר הכי חשוב בתחום שלנו…

לדוגמה, יש זוגות שאוהבים שקליפ ההיילייטס נערך לפי הסדר הכרונולוגי של האירוע, ויש זוגות שאוהבים יותר שיש משחק ומעבר בלתי צפוי מחלק לחלק. כשתקבלו את הסרט הערוך, סביר להניח שכבר לא תוכלו לבקש לעשות את השינוי הזה מכיוון שזה ידרוש עריכה חדשה.

דוגמא נוספת שאני נתקל בה לעיתים קרובות, קורה לפעמים שהזוג מקבל את הסרט ואז הם מבקשים להסיר קטע שבו רואים מישהו שהם "פחות אוהבים" 🙂

תעשו תיאום ציפיות מלא עם צלם החתונה שלכם ולא תצטרכו לעשות שינויים בסרט החתונה שלכם. אה, ותשאלו אם השירים שבחרתם מתאימים לסרט חתונה.

4. תבחרו בסגנון הקלאסי בעיצוב של האלבום

כמה מילים לפני שנגיע לסגנון העיצוב של האלבומים…

בשונה מסרט החתונה, ששם העורך יכול להחליט על דעת עצמו אילו קטעים ייכנסו לסרט ואילו קטעים לא ייכנסו אליו,  בעיצוב האלבומים אתם אלו שעושים "סלקציה" ובוחרים כל תמונה ותמונה שתיכנס לאלבום.

גם כאן, אם יש לכם בקשות מיוחדות לעיצוב האלבום, אתם יכולים לבקש לדבר עם המעצבת. תבקשו לראות דוגמאות חדשות מהתקופה האחרונה. מיום פגישת הסגירה עם הצלם שלכם ועד ליום העיצוב של האלבום, יכולה לעבור תקופה מאוד ארוכה ואני בספק שתזכרו מה ראיתם בפגישה. כדאי מאוד לרענן את הזיכרון, ובלי שום קשר תמיד עדיף לראות עבודות חדשות.

בכל מקרה, כשאתם סוגרים חבילת צילום לחתונה, תוודאו עם הצלם שלכם אם יש לכם את האופציה לבחור עיצוב או שזה משהו שנעשה על ידו.

עכשיו בואו נדבר לגבי סגנון העיצוב. קיימים המון סוגים של עיצובים, החל מעיצובים נקיים מאוד וכלה בעיצובים צבעוניים ומקושקשים. אנחנו ממליצים בחום לבחור בסגנון קלאסי, מכיוון שאלבום המעוצב בסגנון "נקי", יכול להיות רלוונטי לאורך זמן רב יותר. התמונות מוצגות על רקע לבן אחיד, ואין מושפעות מעיצובים גרפיים שתמיד מתקשרים לתקופה מסוימת. כן, זה אולי מזכיר קצת את האלבומים של פעם, אבל כל ה"קשקושים", והאלמנטים המיותרים, יראו לכם מוזר ומצחיק בעוד כמה שנים.. בעוד שאלבום בעיצוב קלאסי יהיה רלוונטי ויפה גם בעוד 50 שנים.

לא מאמינים?

תראו את האלבומים הישנים שבהם חתכו את הדמויות ושמו אותם על רקע מצוייר של ארמון או משהו. עשה לכם לא טוב, נכון? מעולה, סימן שהבנתם על מה מדובר.

5. תבקשו לראות אופציות לגימור האלבום

חבילת צילום לחתונה בדרך כלל מכילה סט אלבומים מודפסים הכולל אלבום אחד לזוג (שהוא בדרך כלל גדול יותר) ושני אלבומי הורים (שהם בדרך כלל קטנים יותר). אלא אם החלטתם להסתפק בתמונות בגרסה הדיגיטלית בלבד.

בתי הדפוס שעובדים בשיתוף פעולה עם הצלמים, מציעים מגוון רחב מאוד של אפשרויות גימור לאלבום שניתן לבחור מתוכם וממש לבנות בעצמכם את הדגם שאתם הכי אוהבים.

האפשרויות הקיימות הן:

כל הגימורים כרוכים בתוספת תשלום קטנה.

חשוב לציין שלא כל הצלמים מאפשרים לזוג לבחור את הגימורים לאלבום, ויש כאלה שמגבילים את המבחר למספר דגמים בודדים או אפילו לדגם אחד אחיד וכל זאת כחלק מהמיתוג העצמי של אותו הצלם.

צילום אלבום תמונות
דוגמה של סט אלבומים מאת: ליאל אלבומים

6. תהיו יצירתיים בהדפסת התמונות המוגדלות

רוב חבילות צילום לחתונה כוללות גם תמונה מודפסת (אחת או יותר). זו יכולה להיות הדפסה על בד קנבס, נייר צילום המיועד למסגור, הדפסה על זכוכית, על עץ או על מתכת.

תמונת פורטרט רגילה שתלויה בסלון זה קצת שנות ה-90 המוקדמות. ההצעה שלי היא שלפני הכל תשאלו את עצמכם איפה אתם רוצים לתלות את התמונה.. וכך גם תדעו להתאים את סגנון ההדפסה לחלל שבו תהיה תלויה התמונה.

תשאלו את הצלם שלכם מהן האפשרויות שהוא מציע והאם ניתן להוסיף הדפסות כאלו לתוך חבילת צילום לחתונה.

לא אהבתם את מה שהצלם הציע לכם אבל כן אהבתם אתם הצלם ואת העבודות שלו? זו לא סיבה לוותר עליו.. פשוט תבקשו להוריד את ההדפסות מהחבילה. אל תשכחו שיהיה לכם את כל התמונות באיכות גבוהה מאוד, ותמיד תוכלו להדפיס אותם כמה שאתם רוצים, מתי שאתם רוצים ואיך שאתם רוצים.

תהיו יצירתיים ותשחקו עם זה…

אתם יכולים לחלק פריים אחד למספר תמונות וכך ליצור עניין על הקיר.. אתם יכולים להדפיס תמונות פנורמיות, אתם יכולים לשלב מספר תמונות בתוך הדפסה אחת, או כמספר הדפסות קטנות.

תרגישו חופשי לעשות משהו מקורי וייחודי רק לכם.

7. תתנו חשיבות לאיכות ולא לכמות

אחרי שדיברנו על המרכיבים של חבילת צילום לחתונה ונתנו לכם לא מעט טיפים, אני רוצה לתת טיפ אחד אחרון שהוא באמת מאוד מאוד חשוב: "תתנו חשיבות לאיכות ולא לכמות".

עדיף שיהיו לכם פחות "מרכיבים" בתוך חבילת צילום לחתונה, אבל מה שכן, שהכל יהיה ברמה הכי גבוהה.

תזכרו לעשות את הבדיקה שלכם לפי שתי שאלות:

ממש תתנו מן "ציון דמיוני" לכל מרכיב ותסיקו מזה את המסקנות שלכם.

לדוגמא:
ראיתם צלם שמציע לכם חבילה שהיא עשירה בתוכן ויש בה 3 אלבומים, 3 הגדלות, משוויצון ועוד… אבל העבודה שלו "ככה ככה" ולא התחברתם אליו, ולעומתו אתם נפגשתם עם צלם נוסף שמציע לכם פחות תוכן, אבל העבודה שלו היא "וואו".

במי תבחרו?

זכרו שעדיף שיהיה פחות תוכן, אך שהצילום יהיה ברמה גבוהה. אתם תקבלו את כל התמונות, ותמיד תוכלו להדפיס אותם איך שתרצו ולהפיק מהם אלבום מושלם, אבל לצילום החתונה שלכם לא תהיה הזדמנות שנייה.

כמה מילים לסיכום

אז כמו שראיתם, חבילת צילום לחתונה עשויה להשתנות מצלם לצלם, וכן התוכן שנמצא בתוך החבילה תלוי גם בכם ובאופי האירוע שלכם.

בפוסט הזה השתדלנו לתת מענה מקיף לכל מה שקשור לתחום הזה של חבילת צילום לחתונה, ואנחנו מקווים שהוא יעזור לכם בדרך לבחירת צלם החתונה שלכם.

אנו מקווים שהפוסט הועיל לכם 🙂
ואם כך, אז נשמח שתשתפו אותו לאלו שאולי ימצאו בו עניין דומה.

שיהיה המון המון מזל טוב ובהצלחה בהפקת החתונה!

תומר אלמקייס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.