כשזוגות מגיעים אליי לפגישה אני מנסה להבין מהם את אופי האירוע ולהתאים להם חבילת צילום שלא תכלול דברים שהם לא צריכים. משום מה, מדי פעם יש זוגות שמפקפקים מכיוון שראו אצל החברה שהתחתנה מצלמת רחף או שהמצלמה שהייתה בחתונה של אחותה גדולה יותר.. והרשימה עוד ארוכה..

אין לי טענות כלפי הזוגות כי מי שלא נמצא בתחום הצילום לא יכול להכיל את התקדמות הטכנולוגיה הזו שמיום ליום מביאה לנו עוד דברים חדשים לתחום הוידאו בחתונות בפרט ובתחום הצילום בכלל ולכם עושה קצת בלגן בסדר.

והיום אני פה כדי לעשות לכם קצת סדר בבלגן..

צילום חתונה בוידאו – מורה נבוכים

יש המון שאלות ואי הבנות בכל מה שקשור בצילום DSLR לחתונה שבנוסף אליו קיימים מספר סוגים של מצלמות וכל צלם אומר לכם משהו אחר לגבי אופן צילום הסרט והעריכה. חבר אחד שהתחתן לקח צלם DSLR אחד לחתונה והחבר השני לקח 2 צלמים לחתונה.. אחד קיבל סרט של חצי שעה לעומת האחר שקיבל סרט של שעה.. אצל האחד הייתה מצלמת DSLR ואצל השני הייתה מצלמת כתף.. או שזוג אמר לי פעם שהרי בשני המקרים מדובר בצילום חתונה באיכות HD אז מה ההבדל בין מצלמת כתף ל – DSLR?

מבלבל אתכם? אני מניח שכן.. אין תשובה חד משמעית לשאלות מה צריך ומה לא צריך.. זה בעיקר מה רוצים ואיך עושים את זה בצורה הכי נכונה ומסודרת תוך כדי שמירה על התקציב ובלי כאבי ראש מיותרים..

לפני הכל אני רוצה לעשות לכם היכרות עם סוגי המצלמות המשמשות לצילום וידאו בחתונות

מהי מצלמת DSLR?

מדי פעם יוצא לי לבקר בפורומים של כלות ואני חייב לציין שיש שם כל כך הרבה הטעיות לגבי כל מה שקשור לצילום וידאו לחתונה.. כלות עונות אחת לשנייה בתשובות לא נכונות ובכך הן מטעות וטועות.. כבר שמעתי דברים כמו: "בצילום DSLR לחתונה לא ניתן לצלם ברצף", מצלמת DSLR מתחממת מהר", "קטנה מדי", "הסוללה שלה קטנה וחלשה" ויש עוד רשימה ארוכה אבל בואו ניגש לעניין. מצלמת DSLR בת ימינו יכולה לצלם וידאו לחתונה ברצף..

נכון, עדיין קיימות מצלמות שכל חצי שעה יוצרות לנו קובץ חדש וזה יותר יתרון מחיסרון.. אבל הן לא מפסיקות לצלם ולא מתחממות.. יתרונותיה הגדולים של מצלמת ה DSLR הן היכולות שלה להתמודד עם תאורה לקויה(בעיה שלא הייתה הכי נחמדה עד היום בצילום וידאו חתונה), היכולת להשתמש במספר בלתי מוגבל של עדשות, האיכויות שלה וגמישות העבודה איתה. להרחבה מלאה על צילום DSLR לחתונה אני מזמין אתכם לראות את הסרטון הזה.

מהי מצלמת כתף?

אפשרי לומר שמצלמות כתף הם הדור הישן שמדברים על צילום חתונה בוידאו, אך בכל זאת עדיין מייצרים אותם ועדיין ישנם צלמי וידאו בחתונות שמתעקשים לצלם איתם. מצלמות הכתף של ימינו מצלמות באיכות FULL HD ומוציאות איכויות טובות אך אין ספק שכאשר מדובר בצילום וידאו במצלמת כתף מול צילום וידאו ב – DSLR ה – DSLR לוקחת.. מצלמות כתף מגיעות עם עדשת זום קבועה ועומק שדה קטן(ז"א שמשחקי פוקוס איתה לא יהיו דומות אפילו למשחקי הפוקוס במצלמת DSLR). דבר נוסף, בגלל הגודל שלה ועדשת הזום היא מעודדת את צלם הוידאו להיות עצלן ובגלל זה ברוב המקרים שאתם תראו מצלמת כתף היא לא תהיה על כתף אלא על חצובה.. ועדשת הזום תגרום לצלם לעמוד במקום במקום לזוז בתוך הקהל..

מהי מצלמת רחף?

מצלמת רחף היא מצלמת וידאו (כתף לרוב) המותקנת על גבי מנוף מכאני ובכך היא יוצרת תנועות וזוויות שאינן אנושיות. חסרונו הגדול של צילום רחף הוא שהמכונה הגדולה הזו עומדת במקום אחד ו"תקועה" ברחבת הריקודים ותמיד רואים אותה מכל מקום.. מה גם שברוב הרחפות מותקנות מצלמות כתף ואם אנחנו מדברים על צילום חתונות DSLR אז השילוב בין רחף ל – DSLR לא הכי אידיאלי אלא אם כן על הרחף מותקנת מצלמת DSLR.

אז לשם מה נועדה מצלמת רחף והאם יש קשר בינה לבין כמות האנשים באירוע?

בניגוד לדעה הרווחת שמצלמת רחף נועדה כדי לכסות אירוע גדול מימדים – אין קשר בין כמות הקהל באירוע לבין מצלמת רחף. מצלנות אלו בהחלט יכולות להתאים גם לצילום חתונות קטנות. מצלמת רחף נועדה כדי להביא לנו זוויות ותנועות ייחודיות ומכאניות, כאלו שאדם לא יכול לעשות בעצמו. היא שימושית מאוד בקולנוע אך ישנם קהילות מסוימות שאני ממליץ להם לעשות צילום רחף בחתונה וזאת מכיוון שסגנון הריקודים שלהם צפוף מאוד וכמעט אינו מאפשר לצלם להיכנס אל תוך רחבת הריקודים.

שימוש במצלמת אקסטרים (GOPRO) בצילומי חוץ ובמהלך האירוע

אפשרות נוספת של צילום חתונה בוידאו היא בעזרת מצלמת אקסטרים. מצלמת אקסטרים היא למעשה היא מצלמה קטנה מאוד שיודעת להביא איכויות צילום גבוהות. היא קטנה וחזקה, מוגנת ממים, כזו שאפשר לחבר לכל דבר. מותקנת בה עדשה רחבה קבועה, מצבי הצילום הם כמעט אוטומטיים ולכן בצילום חתונות היא שימושית בעיקר לשוטים מיוחדים. לדוגמא בזמן נסיעה או ברחבת הריקודים כשהיא מורכבת על בקבוק וויסקי שעובר בין הקהל.. זו מצלמה שעיקרה הוא להוסיף המון תבלינים לסרט הוידאו DSLR והופכת אותו להיות מעניין יותר.

מהו רחפן והאם אנחנו באמת רוצים אותו באירוע שלנו?

הדבר המעופף הזה בהחלט מדהים אותי ביכולות שלו.. מדובר בכלי טיס קטן על שלט שמרים איתו מצלמת GOPRO ונותן לנו אפשרויות צילום אווירי ברמה מקצועית במיוחד!! לאחרונה התחום הזה נהיה נגיש יותר ויותר בתחום החתונות והרחפן מטייל לו מעל הראשים שלנו בזמן החופה והריקודים.. אז נתחיל בזה שזה כלי אמנם קטן אך מסוכן ולרוב האנשים שמפעלים רחפן באירועים אין רישיון לזה כך שאם חלילה קורה משהו אין ביטוח. אני אומר שאם יש לכם תקציב לזה ואתם לא כאלו שחוסכים, רחפן יכול להיות כלי אדיר לצילום קטעי וידאו בקליפ טראש דה דרס, צילום קטעי וידאו בצילומי חוץ של יום החתונה וצילומי האולם לפני שמגיעים האנשים.. בשום אופן לא להטיס ברחבת הריקודים או בזמן החופה כי טעות קטנה יכולה להיות לא נעימה בכלל עבורכם. מה גם שצלמי וידאו לחתונה צריכים להיות בתוך הקהל ולהרגיש אותו כדי שיצא סרט שמחמם את הלב וכשמוסיפים לזה משהו מכאני זה קצת הורס את הרצף לדעתי..

אז הכרנו את סוגי המצלמות הפעילות היום באירועים ועכשיו נעשה קצת סדר בבלגן ונבדוק מה באמת אנחנו רוצים שיהיה לנו בחתונה ומה התוצר הסופי שאנו מקבלים..

אז למה בעצם מצלמות ה – DSLR החליפו את מצלמות הכתף?

היכולות. הרגישות לאור. הגודל. הגמישות בעבודה. העדשות. בעצם – בגלל הכל. צילום אירועים ב – DSLR זה אחד הדברים הטובים שקרו בתחום הצילום ואין ספק שכל צלם וידאו לחתונות שמכבד את עצמו מחזיק לפחות אחת כזו.

התוצר הסופי – סרט החתונה

בעבר הלא רחוק היו מצלמים את האירוע במלואו באופן רציף כדי שיהיה לנו אחרי זה סרט של 3 שעות ולפעמים יותר.. בימינו זה קצת אחרת.. עידן צילום הוידאו ב DSLR – הביא איתו התחלה חדשה בעולם צילום הוידאו ובכך השתנו גם אופן הצילום וגם אופן עריכת הסרט והגשתו.

כיום רוב הזוגות מסתפקים בתקציר של האירוע במשך 40 דק' עד שעה כאשר סרט החתונה מחולק לקליפים מרגשים ונעימים לצפייה לעומת תקופות אחרות בהם היו מקבלים סרט מלא של האירוע ברמה של תיעוד נטו ללא עריכות מיוחדות ומרגשות. קליפ חתונה DSLR בנוי כך שיעביר לצופה את חווית האירוע גם אחרי כמה שנים שהאירוע כבר נשכח.

סרט חתונה מלא + תקציר עם צלם וידאו DSLR אחד

אז למה בעצם שצלם וידאו בחתונות לא יצלם את האירוע ברצף ומהחומר הזה נכין גם סרט מלא וגם תקציר? ברמת היכולת – זה אפשרי אך לא מומלץ.  בשל כך מומלץ לקחת צלם וידאו נוסף שכל תפקידו הוא לצלם את האירוע ברצף ובכך לאפשר לצלם השני ליצור לאורך כל היום צילומים מיוחדים שישמשו לעריכה של הסרט הערוך המקוצר.

הרגע להחליט

אז ראיתם, שמעתם והבנתם כל דבר.. עכשיו נשאר לכם להבין מה אתם צריכים או יותר נכון מה אתם רוצים שיהיה בחתונה שלכם.. בראש ובראשונה תתמקדו בתוצאה שאתם רוצים לקבל ובהתאם לכך תבחרו את חבילת הוידאו שלכם. נסו להבין את אופי האירוע, את כמות האנשים, את גודל האולם או הגן, את אופי הקהל שלכם וכו'..

אז כמה צלמי וידאו באמת צריך לחתונה?

אחת השאלות הנפוצות היא כמה צלמים צריך לחתונה.. ואין לזה תשובה חד משמעית. הכל בהתאם לאופי האירוע. אם, לדוגמא, האירוע שלכם לא קטן ואתם לא קצרים בתקציב אז 2 מצלמות DSLR יהיו יתרון גדול עבורכם בין אם אתם רוצים בסרט מלא ובים אם לא. 2 מצלמות יתרמו לכם רבות, לעיתים יתפסו את הרגע מזוויות שונות ולעיתים יתפסו 2 סיטואציות שונות שקורות בו זמנית ב 2 מוקדים שונים. רחף הוא עניין מיותר בעיניי לאירוע. אני חושב שבאירוע צלם צריך להיות בתוך הרחבה, להרגיש את הקהל.. רק בדרך הזו אפשר לרגש..

לסיכום, ב 90 אחוז מהמקרים צלם וידאו DSLR אחד יספיק. אם התקציב מאפשר – צלם וידאו שני לא יזיק ואפילו יועיל מאוד אך הדבר אינו חובה.

חברים, לסיום אני רוצה לאחל לכם המון מזל טוב והמון הצלחה בהכנות לחתונה וכמובן המון הצלחה גם אחריה..

קיראו גם: בחירת צלמים מומלצים לחתונה.

נתראה בפוסטים הבאים שלנו וכמובן בשמחות 🙂

תומר אלמקייס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.