כחלק מההתפתחות הטכנולוגית הנמנעת מלעצור אפילו לרגע קט, בשנים האחרונות מצלמות ה-DSLR נכנסו לתמונה ובגדול. מדובר בטכנולוגיה חדישה המאפשרת ליצור צילומי וידאו ברמה גבוהה תוך כדי שימוש בעדשות שונות, אביזרי עזר, פילטרים ועוד.. בכך הצלם יכול לשלוט באופן טוב יותר על העומק בתמונה, עומק השדה והרגישות של המצלמה לאור.

DSLR הם ראשי תיבות של המילים Digital Single Lens Reflex והמצלמה שימשה כמצלמת סטילס בלבד עד לפני מספר שנים בודדות. היום, עם התפתחות הטכנולוגיה והיכולות הגבוהות של מצלמה זו –  סדרות טלוויזיה, פרסומות וקליפים מצולמים עם מצלמת DSLR בשלמותם. זאת בעקבות איכויות הצילום הגבוהות והגמישות המרבית שיש במצלמות אלו.

צילום בהרים עם DSLR

לצילום וידאו במצלמת DSLR קיימים יתרונות רבים ולשם כך נכתב מאמר זה.

 1. החיישן במצלמת DSLR – בשונה ממצלמות הוידאו הישנות שכולנו מכירים, החיישן במצלמות DSLR גדול יותר, הרגישות שלו לאור טובה יותר וכך אפשר להוציא תוצאות מעולות גם בתנאי תאורה לקויים. במצלמות קודמות בהן היו משתמשים, הייתה קיימת מוגבלות מבחינת הרגישות של המצלמה לאור. הגורמים המשפיעים על כך הם גודל החיישן, הרזולוציה שלו וכמה הוא יכול להיות רגיש לאור מבלי לפגוע באיכות הצילום. מצלמות DSLR בנות ימינו מסוגלות לצלם בתנאי תאורה לקויים מאוד מבלי להיעזר בתאורה מלאכותית, מה שמביא את הצילום להיראות אמיתי יותר.
 2. שימוש בעדשות שונות – כשהתחלתי לצלם לפני 10 שנים ונתקלתי במצלמות הוידאו הגדולות אני לא הבנתי למה לא ייצרו את המצלמה בצורה כזו שיהיה ניתן להחליף לה עדשות. על המצלמה הייתה מותקנת עדשת זום אחת שמכסה טווח גדול מאוד וזהו. איתה היו מצלמים הכל. היתרון הגדול ביותר בעיניי במצלמות DSLR הוא שניתן להחליף להם עדשות והיום, כשצילום הוידאו שינה פאזה ועבר למצלמות DSLR נפתחה האפשרות הזו של החלפת עדשות גם בצילום וידאו וכך הסרט שאנו מפיקים הוא מגוון יותר ונעים יותר לצפייה. מלבד העובדה שניתן להחליף עדשות, האיכויות האופטיות של עדשות אלו הן טובות הרבה יותר מהעדשות של מצלמות הוידאו הישנות. צילום במצלמת DSLR הוא צילום איכותי, חד ועם המון פרטים. הוא מגיע לרמת צילום של סרט קולנוע וזו הסיבה שצלמי חתונות החלו להשתמש בה. כך הם יכולים לצלם סרט ברמה מאוד גבוהה, ליצור משחקי פוקוס מרשימים ולשלוט בצורה מדהימה באור.
 3. גמישות עם אביזרי עזר – בעבר הלא רחוק יצירת תנועות חלקות ושימוש במערכות ייצוב מתקדמות היו מתאפשרות לצלמי קולנוע בלבד מכיוון שזה דרש עוזרי צלם, סבלים ורכב צמוד שמסיע את הציוד. הצלמים היו צריכים לסחוב איתם כלים גדולים מאוד שלצורך כך הייתה נדרשת הפקה שלמה ולכן צלמי חתונות לא היו משתמשים בהם והשימוש העיקרי של מכשירים אלו היה שימוש קולנועי בלבד. היום, כשהמצלמה קטנה יותר והתוצאות טובות יותר, הגמישות בצילום וידאו השתדרגה פלאות. המכשירים המגושמים שהיו צריכים להסיע ברכב כדי ליצור תנועה מיוחדת וחלקה הפכו להיות קטנים יותר ונגישים יותר וכך חופש הפעולה של הצלם גדל. כדי להוציא אתכם מאיבוד שליטה רגע  אעשה לכם סדר בדברים.. האביזרים הנלווים שאני מדבר עליהם הם סטדיקם, סליידר, מונופוד, חצובות קטנות וקלות יותר, גימבל ועוד.. אלו יעזרו לצלם ליצור וידאו יציב תוך כדי תנועה ובעצם כך הם יעזרו לו ליצור תנועות חלקות ללא רעידות כלל.
 4. חיסכון ניכר בעלויות הצילום – אם בעבר כל תנועה הייתה דורשת אבזור מיוחד ורכישת ציוד יקר, היום באמצעות מצלמת DSLR ניתן ליהנות מכל אלו כחלק מהשירות עצמו ולא כתוספת במחיר. כך ניתן להפיק סרט ברמה גבוהה עם מצלמה אחת וזה יתרון אדיר לזוגות שרוצים צילום וידאו ברמה גבוהה ויחד עם זאת לא להגיע להוצאות גדולות.
 5. הסיפור בסרט – בגלל הגמישות הגדולה של מצלמות DSLR אופי הצילום השתנה. כבר לא מצלמים את האירוע ברצף אלא בקיטועים. דבר המאפשר לצלם חופש ביטוי ופעולה רחבים ויצירת סרט עם סיפור אישי, רומנטי וייחודי לזוג. לצורך דוגמא אני מצרף לכם קליפ מתוך סרט החתונה של איתי וליאת. הקליפ צולם באור טבעי לחלוטין ללא תוספי תאורה חיצוניים (מלבד התאורה באירוע עצמו) עם שימוש במגוון עדשות וכלי עזר.

לסיכום, מצלמת SLR (מצלמת ריפלקס שאינה דיגיטלית) נמצאת בשימוש כבר המון שנים ולא סתם. כבר אז ידעו אלו תכונות צריך הצלם המקצועי. תכונות המאפשרות לו גמישות ומהירות עבודה. שידרוג מצלמות ה-SLR  ל-DSLR שינה באופן מהותי את תרבות הצילום בעולם אך היה זה מדובר על צילום סטילס בלבד. בשנים האחרונות, כשמצלמות ה-DSLR יודעות לצלם גם וידאו ברמה גבוהה אפשר לומר שזהו עידן חדש בצילום וידאו בפרט ובצילום בכלל.

מקווה שנהניתם גם ממאמר זה. אתם מוזמנים לקרוא עוד על צילום חתונות DSLR.

ואיך לא? נתראה במאמרים הבאים 🙂

תומר אלמקייס

תגובה אחת

 1. שלום
  קראתי בבלוג באתר שלכם שסרט ערוך של 30-40 דקות עדיף מסרט מלא של החתונה.
  – מה מורידים בסרט כדי שיהיה 30-40 דקות?
  – האם אפשר עם צלם אחד לעשות סרט חתונה באורך מלא+סרט 30-40 דקות + קליפ 7 דקות ?

  תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.