מכיוון שהרבה זוגות באים אלינו ללא ידע מספק בכל מה שקשור לחוזה עם צלם חתונות עלה בדעתי להרחיב בחשיבותו של הנושא. צלמי חתונות, כמו שאר נותני השירות, עובדים גם הם עם חוזה צילום חתונה. לפעמים הוא יגיע בתצורה של טופס "הזמנת שירותי צילום" שבדרך כלל לא מכסה את הכל.

היום אני רוצה לעבור על מספר דברים חשובים שכל זוג חייב לדעת לפני שהוא חותם על הסכם צילום חתונה.

כלל מס' 1: דאגו לכך שהכל יופיע בחוזה.

צלמים המכבדים את עצמם דואגים להכניס לחוזה צילום החתונה סעיפים שאולי תיבהלו מהם קצת. סעיפים אלו ידללו את אחריות הצלם במצבים מסוימים שאותם אפרט בהמשך.

אבל רגע. אל תיבהלו. הכל בסדר. חוזה צילום אירועים לא נועד רק לטובתו של הצלם וחשיבותו אף גדולה יותר עבור המזמינים. אתם משקיעים באירוע חד פעמי שלא יחזור וטעות או אי הבנה קטנה יכולים לעלות לכם בכסף ועצבים מיותרים. תתעקשו לחתום על חוזה עם צלם החתונה, גם אם הצלם הוא חבר שלכם. אם סיכמתם משהו עם הצלם, תוסיפו אותו לחוזה. גם בשבילו זה טוב. הוא מתעסק ביומיום עם הרבה דברים והרבה אנשים וכשיגיע הרגע לספק לכם את החומרים הוא עלול לשכוח את מה שסוכם בעל פה וזה יגרום לאי נעימות בין הצדדים. או לחלופין – ימנע מהצלם ניסיונות התחמקות מהשירות אליו התחייב.

כלל מס' 2: קראו היטב כל מילה.

חוזה צילום חתונה יגיע לרוב מוכן עם סעיפים קבועים. לדוגמא: סעיף על אי הגעתו של הצלם לאירוע שלכם במידה וקרה מקרה המוגדר "כח עליון" או סעיף שיאשר לצלם להשתמש בתמונות לצרכים אישיים כגון פרסום, שיתוף ברשתות חברתיות, שימוש באתר אישי וכדו'. סעיפים אלו צריכים להיות לגיטימיים ומובנים ע"י הזוג. קראו הכל!!! בדגש על הכל!! ואם משהו לא מובן – תשאלו! זה יחסוך מכם המון בלגן בשלבים מאוחרים יותר. ישנם סעיפים הניתנים לשינוי. נניח ואתם זוג דתי ולא רוצים שהתמונות שלכם "ישוטטו" ברשת אז בקשו מהצלם לערוך שינויים בסעיף הזה.

כלל מס' 3: דייקו ככל האפשר בפרטים אודות האירוע שלכם.

הסכם עם צלם חתונות יכיל בתוכו פרטים על האירוע שלכם. תאריך האירוע, האולם בו תחגגו, מס' הטלפון שלכם, כתובת מייל וכתובת מגורים. דייקו ככל האפשר בנוגע לפרטים אלו. רצוי מאוד לתת לצלם 2 מספרי טלפון לצורך גיבוי. שימו לב כי טעות בפרטים אלו עלולים להשאיר אתכם בלי צלם לחתונה… תאריך חתימת ההסכם חשוב ביותר ואל תפסחו עליו.. הוא יוכל להגן עליכם במקרים מסוימים של ביטול או דחיית האירוע.

כלל מס' 4: שמרו על הדדיות.

שימו לב שהחוזה עם צלם החתונה שלכם מדבר גם לטובת הזוג ולא רק לטובתו של הצלם.

כלל מס' 5: ציינו כל פרט ופרט מחבילת צילום החתונה שלכם.

חוזה עם צלם חתונה יכלול בין היתר גם את פרטי חבילת הצילום שלכם. דאגו שהכל יירשם! כמה צלמים יופיעו בחתונה, מהם זמני ההגעה של כל צלם, מתי הצלמים מסיימים את העבודה, מס' האלבומים שיסופקו לכם, גודל האלבומים, אורך סרט הוידאו, זמני אספקה של חומרים וכו'.

כלל מס' 6: היו סגורים על תנאי התשלום.

בכל חוזה עם צלם אירועים יופיעו גם תנאי התשלום. לרוב זה יחולק ל – 3 תשלומים כאשר התשלום הראשון הוא מקדמה, התשלום השני ביום האירוע והתשלום האחרון עם שליחת האלבומים לדפוס. תיקחו את זה בחשבון ואם אתם רוצים לשנות משהו, בקשו מהצלם שלכם. זה הזמן.

כלל מס' 7: הבינו מה קורה במידה ובוטל האירוע.

בחוזה של צלם חתונה יופיע סעיף שידבר על "מקרה ביטול עסקה". קראו היטב ולמדו במה זה כרוך. ביטול חתונה הוא עניין לא נעים עבור הזוג ולא נעים עבור הצלם. ייתכן והוא קיבל פניות נוספות לתאריך של האירוע שלכם אך ציין בפני הזוגות שהוא תפוס וכך יצא קירח מכאן ומכאן.. לכן, צלמי אירועים נוהגים לציין בחוזה זמנים מוגדרים במקרה של ביטול האירוע. הגיוני שאם חודשיים לפני יום החתונה הודעתם לצלם שלכם על ביטול, תצטרכו להיפרד מלפחות מחצית מסכום העסקה הכוללת.

כלל מס' 8: אל תמהרו לחתום.

אל תתנו לאף אחד להלחיץ אתכם ולזרז אתכם לחתום על חוזה צילום חתונה מבלי שתהיו שלמים עם זה. אם אתם צריכים זמן של מספר ימים על מנת לחשוב על הדברים אתם יכולים לבקש מהצלם שלכם לשמור את התאריך בסימן שאלה. לא אמורה להיות בעיה עם זה.

כלל מס' 9: עמדו על כך שהצלם שלכם גם יחתום על החוזה.

שימו לב שהצלם שלכם גם חותם על החוזה. לפעמים הזוגות שולחים את חוזה צילום החתונה במייל מספר ימים אחרי הפגישה ולא תמיד מקבלים אותו בחזרה חתום על ידי הצלם כי הוא שכח או סתם כי לא היה בא לו. דבר כזה יגרום לחוזה לא להיות רלוונטי עבורכם.

כלל מספר 10: למדו את הטעויות הנפוצות בחתימה על חוזה צילום לחתונה.

יש לכם חברים שהתחתנו? תיעזרו בהם. תבקשו מהם את חוזה צילום החתונה שלהם ותעברו עליו. מה שלא ברור תשאלו אותם. יתכן והם נתקלו באותן השאלות ויוכלו "להרגיע" אתכם. תשאלו אותם איפה לדעתם הם טעו ומה היה יכול להיות אחרת.

לסיום, אני מאוד ממליץ לכם לשמור על החוזה עם צלם החתונה שלכם ובכלל, תכינו לעצמכם קלסר חתונה מגניב שבו תנהלו את כל מה שקשור לחתונה שלכם. כשהכל מסודר, הכל טוב 🙂

שיהיה לכם המון המון מזל טוב ותודה שביקרתם כאן.

תומר אלמקייס – ספייסי צלמים.

תומר אלמקייס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.