importance-of-communication-with-wedding-photographer-blog

הידעתם שצוות הצילום ביום החתונה יהיה צמוד אליכם בערך כ 12 שעות? אני מניח שכן… ומה עם הצילומים שעושים לפני יום החתונה (סייב דה דייט, זוגיות או טראש דה דרס)? כמובן זה רק אם החלטתם שאתם הולכים על זה… ומה עם כמה חודשים אחרי החתונה עד שאתם מקבלים את המוצר המוגמר (תמונות, סרט, אלבומים מעוצבים וכד')…

אני בטוח במיליון אחוז שאתם לא רוצים להעביר את היום המיוחד שלכם לצד צלם לא סימפתי, חסר סבלנות שלא מקשיב לבקשות שלכם ו.. הרשימה יכולה להיות ארוכה אז תהיו יצירתיים ותוסיפו עוד כמה תיאורים לא ידידותיים מעצמכם 😉

רגע אחד לפני שנתחיל לדבר על נקודות שיש להתייחס אליהם ועל מה לשים לב בשלב של בחירת צלם לחתונה ואיך להבין האם יש חיבור טוב ותקשורת טובה ביניכם לבין הצלם שלכם ולא לעשות טעויות שלא ניתנות לתיקון אני רוצה לשתף אתכם בסיפור שנחשף בתכנית טלוויזיה אוסטרלית על צלם חתונות בשם Justin Hollow מחברת Lakes Photography שהרס את היום מאושר של אינספור זוגות.

אז זה מה שהלך שם…

תכנית טלוויזיה אוסטרלית בשם A Current Affair (מאנגלית: פרשה נוכחית) עשו פרק בו הם מראים 20 זוגות כועסים שהחליטו לעשות אמבוש על אותו הצלם שצילם את חתונתם וכפי שהם טוענים הרס את היום הגדול שלהם.

אתם מוזמנים ללחוץ Play ולצפות בסרטון…

הייתי חייב לתת את הדוגמה הזאת כי זו באמת דוגמה קיצונית וללא ספק יוצאת דופן והיא כוללת את כל הדברים הרעים שיכולים לקרות: הפרת חוזים, אי הגשה של החומרים, שקרים, איומים, התייחסות מגעילה לזוגות ולאורחים שלהם והרשימה עוד ארוכה…

אחת הדוגמאות: זוג שחיכה קרוב לשנתיים לקבלת סרט הוידיאו מהחתונה, דיברו עם הצלם המדובר מספר פעמים ובמקום תשובה חד משמעית קיבלו בכל פעם מחדש עוד ועוד תירוצים ואחרי שהחליטו להגיש תביעה נגד הצלם הוא איים שימחק את כל החומרים שלהם ושהם לא יקבלו כלום ושאם יעיזו לכתוב עליו ביקורת שלילית הוא זה שיתבע אותם על הוצאת דיבה.

זה רק אחד מתוך אינספור סיפורים אבל אני לא מתכוון להקדיש את כל הפוסט ל"צלם" הזה. פשוט מזעזע ואני מאוד מקווה שפוסט זה יוכל לעזור לזוגות לא להגיע למצבים כאלו.

את האמת עד לפני שראיתי את הסרטון לא תיארתי לעצמי שקיים דבר כזה עסק עם 100% לקוחות לא מרוצים, במיוחד לא עסק של צילום חתונות.

לא משנה כמה העבודות באתר של הצלם יפות;  אם אתם לא מכירים אותו באופן אישי או לא מכירים זוגות אחרים שהוא צילם תחפשו את התגובות וההמלצות שנכתבו על הצלם (זהו כלל שתקף לכל ספק שקשור לארגון והפקת החתונה, החל ממקום האירוע ועד לגימיקים לרחבת הריקודים). חיפוש פשוט בגוגל אחר השם של הצלם בתוספת מילים כמו: המלצות, חוות דעת, ביקורות ייקחו אתכם למקום הנכון. כמו כן ניתן לקרוא תגובות בדף הפייסבוק של הצלם (אני לא מאמין שיש היום צלם שאין לו דף פייסבוק).

טוב, אז קודם כל אם הגעתם עד לכאן סימן שתיעוד החתונה באמת חשוב לכם אז אחרי שהפחדתי אתכם קצת בואו נעבור על נקודות חשובות של חיבור והתקשרות עם צלם החתונה שלכם.

חשוב להבין איך מתנהל הצלם

משיחת הטלפון הראשונית אתם צריכים להבין איך הכל (העסק) מתנהל ומי עומד מולכם…

האם מדובר בצלם פרטי שהוא בעצם ""one man army שכן נותן יחס אישי ואדיב מאוד לזוגות אך לא תמיד יכול לתת מענה מיידי בטלפון מהסיבה שלא יכול לדבר בזמן שהוא נמצא בצילומים עם זוג אחר שהוא מצלם (לא הייתם רוצים שהצלם שלכם ינהל שיחות עם זוגות אחרים תוך כדי שהוא מצלם אתכם).

מצד שני אם אתם מתחתנים מחר ויום לפני החתונה רוצים לשאול את הצלם שלכם משהו דחוף לא ממש יעניין אתכם שהוא כרגע בצילומים עם זוג אחר ולא יכול לענות לכם ואני בספק שתקבלו בחיוך איזה סינון חמוד או איזו הודעת ניתוק עם טקסט "אני בצילומים ולא יכול לדבר כרגע".

הכוונה שלי שאתם צריכים לדעת לקראת מה אתם הולכים ומה ההשלכות שיכולות להיות, דברים כאלה צריכים לסגור עוד בשלב של פגישת היכרות ותיאום ציפיות ראשוני עם הצלם. לכל דבר יש פתרון ואם תשאלו את הצלם אני בטוח שתקבלו תשובה.

לעומת הצלם הפרטי, חברת צילום תיתן לכם מענה תמידי ומיידי אבל זה שהמזכירה הייתה חמודה זה לא אומר שהצלם יהיה חמוד. החסרון המשמעותי הוא חוסר ביחס אישי מהצלמים והתנהלות מול גורמי המנהלה ולא מול הצלמים שהם גם אלה שיתעדו אתכם ביום החתונה.

כשאני וארתור הקמנו את "ספייסי צלמים" התמקדנו במיזוג היתרונות של צלם פרטי עם חברת צילום גדולה והסרה מוחלטת של כל החסרונות. הצלחנו להקים חברת בוטיק לצילום חתונות שנותנת מענה תמידי ומיידי ועם זאת שומרת על יחס אישי מאוד. מוזמנים לקרוא את ההיסטוריה שלנו כאן.

בהמשך אכתוב פוסט על סוגים של צלמי חתונות שניתן לפגוש אבל בינתיים אסתפק בהסבר קצר כי חשוב להבין מול מי אתם עובדים כדי שתדעו מול מי (איך, כמה ולמה) אתם מתנהלים ושלא תופתעו אחרי זה…

הכרות אישית והחיבור עם הצלם

אחרי שאתם יודעים מול מי אתם מתנהלים אפשר להתקדם עוד צעד אחד קדימה.

אם היו מבקשים ממני לסכם את מה שאני רוצה להגיד עכשיו במשפט אחד אז הייתי אומר: "חובה להכיר את הצלם שלכם באופן אישי לפני החתונה!". זה לא משנה אם מדובר בצלם פרטי או בחברת צילום ענקית… אתם חייבים לפגוש ולהכיר את הצלם עוד לפני יום החתונה.

כבר במהלך הפגישה הראשונה שלכם אתם צריכים להרגיש שיש על מי לסמוך ושאתם בידיים טובות. אם אין אפשרות להיפגש, לדוגמה לנו היו לא מעט זוגות שהגיעו מחו"ל להתחתן בארץ וארגנו את החתונה בשלט רחוק אז עושים פגישה בסקייפ. תמיד יש פתרון, זוכרים?

זו יכולה להיות סתם פגישת הכרות ידידותית על כוס קפה או פגישה בצילומי טרום חתונה כמו סייב דה דייט, זוגיות או טראש אך העדיפות זה שתפגשו את הצלם עוד לפני הצילומים. הטיפ שלי אליכם זה שגם אם מדובר בחברת צילום גדולה תבקשו להכיר את הצלם עוד לפני שאתם חותמים על חוזה.

אתם חייבים לוודא שהצלם סבלני ושהוא יהיה קשוב וייתן מענה ויחס אישי לכל בקשה, שהוא ילווה וידע להוריד לחץ ולהרגיע, שהוא ייתן בטחון ושקט נפשי במהלך כל היום ו… גם פה הרשימה יכולה להיות ארוכה מאוד, אני ממליץ פשוט שתבדקו את מה שחשוב לכם באופן אישי (אני בטוח שכבר הבנתם את הכיוון).

עוד משהו קטן… בלי שום קשר לתכונות האנושיות לא צריך לשכוח שהצלם חייב להיות מקצועי מאוד ולהוציא תוצאות מושלמות מהיום הגדול. תמצאו את העמק השווה בין אנושיות למקצועיות. זה שהצלם יהיה מאוד נחמד ואדיב אבל התוצאות שלו נמצאות בסטטוס "טעון שיפור" גם לא יעזור.

אני באמת לא מבין את הזוגות שבאים אלינו לעשות רק טראש דה דרס וכל פעם אני שואל אותם את אותה השאלה: "למה אתם לא עושים טראש עם הצלם שלכם?" הרי זה יתרון ענק שכבר דיברתי עליו בפוסט חשיבותם של צילומי זוגיות לפני החתונה, מה יכול להיות יותר טוב מזה שאתם יכולים להכיר את הצלם ולראות איך הוא "תכל'ס בשטח".

סיכום

זוגות רבים מתפתים לסגור עם צלם בגלל מבצע, מחיר טוב או כמות התכנים המוצעים בחבילה ואחרי זה מתאכזבים מתוצר לא טוב או שירות גרוע. ראינו כאן דוגמאות מזוגות שחוו את כל זה והדרך היחידה לא לעבור את זה גם היא ללמוד. תקפידו לעשות את אלה אפילו רק בשביל הראש השקט שלכם. לא משנה כמה הצלם יהיה גבר וייתן לכם הרגשה של חבר אתם חייבים להתעקש לחתום איתו על חוזה בו יהיה מפורט כל דבר ובנוסף – לערוך תיאום ציפיות מלא עם צלם החתונה שלכם.

שמרו על עצמכם ועל הזיכרון שלכם.

נתראה בשמחות

תומר אלמקייס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.