Questions to Ask a Wedding Photographer

זוג יקר! שאלות אלו נכתבו מתוך ניסיון של 10 שנים בתחום צילום החתונות. אנו ממליצים לכם מאוד שלפני הפנייה לצלם תראו קודם כל את העבודות שלו ותעיינו באתר שלו. בהרבה מקרים מידע רב יינתן לכם באתר ויחסוך מכם שאלות מיותרות.

שאלות לשיחת הטלפון הראשונה עם הצלם

 1. האם אתה פנוי בתאריך שלנו? זו השאלה הראשונה ששואלים עוד בטלפון.. אחרת אתם יכולים רק לבזבז את הזמן שלכם.
 2. האם אפשרי לקבל הצעת מחיר בטלפון או במייל? הצעת מחיר בטלפון או במייל יכולה לחסוך לכם ולצלם זמן יקר אם היא חורגת מהתקציב שלכם.
 3. מהם החבילות שאתה מציע? חשוב לדעת שחבילות שצלם אחד מציג בפניכם אינן זהות לחבילות של צלם אחר.. שימו לב כדי למנוע אי הבנות.
 4. מה המחיר והאם הוא כולל מע"מ? חשוב לוודא שהמחיר שהוא נתן לכם כולל מע"מ. כך תימנעו מאי הבנות מיותרות.
 5. האם ניתן להגיע לפגישת היכרות? פגישה אינה מחייבת ולכן חשוב לתאם פגישה ולראות עבודות מודפסות וכמובן להכיר את האדם שמאחורי התמונות.

שאלות לפגישה

 1. האם אתם מצלמים יותר מחתונה אחת ביום? אם כן איך אדע אם אתה תהיה הצלם שלי או מישהו אחר? ישנן חברות צילום שמצלמות יותר מחתונה אחת ביום ובהרבה מקרים אתם פשוט לא תדעו מי יגיע לצלם לכם את החתונה.
 2. האם אתה הצלם שיהיה נוכח בחתונה שלנו? אם לא, האם נוכל להיפגש עם הצלם שיצלם לנו את החתונה? בהרבה מקרים שסוגרים עם חברת צילום ולא עם צלם פרטי לא ממש יודעים מי יגיע לצלם את החתונה אז חשוב שהנושא הזה ייסגר לפני חתימת החוזה ובמידה שהצלם שמצלם אתכם הוא לא הצלם שאיתו נפגשתם ושאת העבודות שלו ראיתם אז חשוב מאוד להיפגש עם הצלם שיהיה נוכח ביום החתונה.
 3. מהו הניסיון שלך (או של הצלם שיצלם אותנו) בצילום חתונות? יקל עליכם לדעת אם הצלם שלכם צילם כבר 769 חתונות..
 4. האם כבר צילמת באולם/גן האירועים שבו מתקיימת החתונה שלנו? מידע זה יעזור לכם לדעת על בעיות מסוימות באולם כגון בעיות תאורה או מסכים ולפתור אותם מבעוד מועד.
 5. מהי לדעתך החבילה המתאימה לנו בהתאם לכמות המוזמנים ואופי האירוע? החבילה המומלצת בשבילכם נקבעת לפי מס' גורמים: אופי האירוע, כמות המוזמנים והצורך שלכם.
 6. האם אוכל לשלוח לך מספר תמונות שאהבתי? תוודאו אם תוכלו לשלוח לצלם מספר תמונות (מהגלריה שלו כמובן) שאהבתם ולומר לו שזה הסגנון שאליו התחברתם.
 7. איך אתה מגדיר את סגנון הצילום שלך? חשוב לדעת שלכל צלם יש סגנון שונה ואתם חייבים להיות מחוברים אליו. יש זוגות שאוהבים צילום מבוים לעומת זוגות שאוהבים את תפיסות הרגעים האישיות.
 8. מה לדעתך מבדיל אותך מצלמים אחרים? תשובה לשאלה זו יכולה לקחת אתכם חצי צעד קדימה לדעת אם זה הצלם שלכם.
 9. האם ישנה הגבלת זמן לצוות הצילום? ישנם צלמים שיעבדו ללא הגבלה בזמן ולעומתם ישנם כאלו שיגבילו. חשוב לדעת את זה מראש כדי שלא תהיינה הפתעות ביום החתונה.
 10. האם אתם עושים גיבויים לחומר המצולם? אין מה לעשות, אנחנו בעולם דיגיטלי וטעות אחת קטנה יכולה לאבד לכם את כל המזכרת היפה שלכם. תוודאו מבעוד מועד שהצלמים מגבים את החומר המצולם כמה פעמים על מנת שלא יימחק. כמו כן הרבה צלמים מצלמים על 2 כרטיסים בו זמנית כך שאם קורה משהו לכרטיס אחד הוא מגובה בכרטיס השני. תוודאו את זה.
 11. האם יש לך ביטוח צד ג'? ביטוח צד ג' לצלמים הוא ביטוח שמכסה את הצלם במידה וקורה נזק ישיר מהצלם כלפי אורח בחתונה.
 12. האם לכל צלם מהצוות יש ציוד גיבוי מלא? על הצלמים להיות נוכחים באירוע עם ציוד גיבוי מלא הכולל: מצלמה נוספת, עדשות, פלאשים, משדרים אלחוטיים לפלאשים ולסאונד, כרטיסי זיכרון וסוללות.
 13. האם אתה מתחבר לדי ג'יי עם מקליט סאונד אלחוטי? מקליט סאונד אלחוטי הוא מכשיר הקלטה המחובר ישירות לדיג'יי כך שהוא מקליט סאונד בצורה נקייה. אם הצלם שלכם לא עובד עם זה הסאונד בסרט לא יהיה איכותי ועם המון רעשים.
 14. האם הוידאו מצולם במצלמת כתף או DSLR? מיותר לציין שהיום כל מצלמה יודעת לצלם באיכות FULL HD אבל משום מה יש עדיין צלמים שמצלמים עם מצלמות ישנות ויכולים לומר לכם שזה באיכות HD אבל זה לא אותו הדבר. למידע נוסף על צילום חתונות בDSLR.
 15. האם אתה משתמש בתאורה מעשית (פלאשים/פנסים) במידה וצריך? תאורה טבעית היא התאורה הכי יפה בעיניי אך יש שעות מסוימות ביום שאם מוסיפים קצת פלאשים זה יוצא מדהים. מעבר לכך באירוע עצמו הצלם נזקק לתאורה חיצונית ברוב הזמן ולכן תוודאו איתו שהוא משתמש בתאורה כזו.
 16. האם אתה יכול להוציא תמונות טובות בכל מקום? זו שאלה שאתם למעשה לא תשאלו את הצלם ישירות כי מן הסתם שהוא יגיד לכם שברור שהוא יכול.. אבל תבקשו לראות עבודות מגוונות של כל מיני זוגות ולפי זה תבחנו את היכולת שלו להתמודד עם מקומות שונים וסיטואציות שונות.
 17. האם אפשרי לראות עבודות תואמות לעונה בה אנו מתחתנים? אם אתם מתחתנים בחורף, לדוגמא, בקשו מהצלם שלכם לראות עבודות שצולמו בחורף. בקשו לראות תמונות חוץ ותמונות פנים. כך תהיו בטוחים שאם ירד לכם גשם ביום החתונה זה לא ישפיע לכם על איכות וטיב הצילומים.
 18. האם התמונות עוברות עיבוד ובקרת איכות? בקרת איכות היא חובה בעיניי. אם יש תמונות שאינן בפוקוס או מלא תמונות כפולות ובנוסף התמונות אינן מסודרות לפי סדר כרונולוגי – הדבר יהפוך את חוויית הצפייה בהם ללא נעימה. עיבוד זה עניין של כל צלם והעדפותיו האישיות אך אני חושב שעיבוד לתמונות נבחרות לפחות הוא חלק בלתי נפרד מהצילום עצמו.
 19. מה כלול בחבילה לפרטי פרטים? כמה צלמים? מתי כל צלם מגיע ומתי הולך? כמה זמן הסרט הערוך? האם יש סרט מלא? כמה אלבומים? איזה גודל כל אלבום וכמה דפים?.. תוודאו שכל דבר יהיה רשום בחוזה. זה טוב גם בשבילכם וגם בשביל הצלם שלפעמים יכול להבטיח לכם משהו בע"פ ובעקבות העומס המוטל עליו הוא שכח ואז נוצרה אי נעימות מיותרת לחלוטין.
 20. האם ניתן לערוך שינויים באלבום החתונה המעוצב ובסרט הוידאו? חשוב לסכם את זה מראש כי אם הדבר לא יסוכם מראש ומשהו בעריכה לא יתאים לכם לא תוכלו לשנות.
 21. מהם תנאי התשלום? חשוב לציין שכאן אין נוסחה קבועה. יהיו כאלו שידרשו מכם מקדמה וביום האירוע את שאר הסכום. יהיו כאלו שלא יקחו מקדמה וביום האירוע ידרשו מחצית או 70% מהסכום. תהיו סגורים על זה ואם אתם לא מבינים משהו תשאלו!
 22. מהם תנאי הביטול? קורה שמסיבות כאלה ואחרות החתונה מבוטלת או נדחית למועד אחר.. חשוב לדעת מהם תנאי הביטול. זוגות שביטלו אירועים והצטרכו לשלם קנס כספי הגיעו לריבים ותביעות בגלל שהם לא ידעו על מה הם חתמו.
 23. האם יש מידע כלשהו שאתה צריך ממני להתנהלות נכונה של יום האירוע? מידע זה יכול להיות כתובת של מקום ההתארגנות + לוח זמנים, כמות בני המשפחה הקרובים, הפתעות כלשהם באירוע או סדר מסוים באירוע שהצלם צריך לדעת ממנו.
 24. כמה צלמים ילוו אותנו משלב ההכנות ועד תחילת האירוע? חשוב לדעת כמה צלמי וידאו וכמה צלמי סטילס יהיו נוכחים בהתארגנות ובצילומי החוץ וכמה יהיו באירוע. מומלץ גם לדעת מי הם הצלמים.
 25. האם אתה גובה תשלום עבור נסיעות במידה שהחתונה שלנו מרוחקת מהאזור שלך? העניין הוא פשוט. אם האירוע שלכם בבאר שבע והצלם שלכם מחיפה אז סיכויים גדולים שהוא ייקח על זה תוספת תשלום.
 26. כמה עותקים מקבלים מסרט החתונה? נושא פחות קריטי כי אלו קבצים דיגיטליים שאפשר לשכפל ולצרוב עד אינסוף אבל בכל זאת אם יש לכם דרישה לכמות מסוימת, תבקשו מהצלם שלכם.
 27. האם מקבלים תמונות מוגדלות? אם כן כמה? מה הגודל? איזה סוג הדפסה (קנבס, זכוכית, מתכת, נייר פוטו)?
 28. איך אנו מקבלים את התוצרים הסופיים? איסוף עצמי, דואר רשום, דואר שליחים..
 29. מהם זמני האספקה של החומרים? זמני אספקה לתמונות סטילס, לוידאו ולאלבומים.

בונוס: שאלות שאתם צריכים לשאול את עצמכם

 1. האם אני מתחבר לצלם באופן אישי? דיברנו על הנושא הזה לא מעט בבלוג החתונות שלנו. חיבור בין הצלם למצולם הוא עניין חובה. אם אתם מרגישים שאין חיבור טוב פשוט תמשיכו הלאה.
 2. האם הצלם היה קשוב אליי והבין את כל רצונותיי? צלם שהיה קשוב בפגישה והתייחס אליכם יפה – סביר להניח שכך יהיה גם ביום החתונה.
 3. האם הצלם התחבר אליי באופן אישי? יכול להיות שאתם התחברתם לצלם אך הוא לא התחבר אליכם.. צלם שמחובר לזוג בפן האישי (אפילו מעט) יביא לכם בסופו של דבר עבודה הרבה יותר אישית.
 4. האם אני אוהב את העבודות של הצלם? לא מעט זוגות בוחרים צלם או ספק אחר מתוך התפשרות בגלל המחיר. זכרו כי הבדל קטן במחיר זו הוצאה חד פעמית ואילו תמונות טובות שאתם מחוברים אליהם גם בפן האישי הם מזכרת לנצח!
 5. האם אני יכול לסמוך עליו שיעמוד בדרישות שלי ויבין את החששות שלי? אם יש לכם דרישות מסוימות וחששות תשאלו את עצמכם האם הוא יוכל לעמוד בזה ואפילו תשתפו אותו בכך.
 6. האם הצלם עשה עליי רושם של איש ישר שאני יכול להפקיד בידיו את תיעוד האירוע ללא חשש? צילום האירוע אמור להתבצע ע"י צוות הצילום.. כשהזוג מתחיל להיכנס בעניינים המצב יכול רק לסבך. אתם חייבים לסגור עם הצלם שאת הכי בוטחים בו. כזה שגם אם לרגע לא תראו אותו ברחבה אתם יודעים שהכל בסדר כי יכול להיות שהוא הלך לצלם מרחוק..

כמה מילים לסיום

ישנם צלמים שיענו לכם על השאלות האלה מבלי שתצטרכו לשאול אך חשוב לדעת שככל שיינתן לכם יותר מידע כך יהיה לכם על מה לסמוך ותוכלו להיות רגועים. לפני החתונה אתם מארגנים את הכל ומתרוצצים אבל ביום החתונה המטרה היא שכולם מארגנים בשבילכם..

אם יש לכם שאלות נוספות אתם מוזמנים לכתוב לי כאן בתגובות, אשמח לענות לכל אחד ואחת מכם. אם יש לכם רעיונות לשאלות נוספות שלדעתכם חייבות להיכנס לרשימה אז תכתבו לי כאן.

מזל טוב ובהצלחה 🙂

תומר אלמקייס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.