wedding-stills-photography

מה חשוב יותר בצילום החתונה? תמונות הסטילס או סרט הוידאו? אז נכון שלרוב הם מגיעים יחד בחבילת צילום לחתונה, אבל אם הייתם צריכים לבחור אחד מבין השניים, איזה צילום הייתם בוחרים?

מהניסיון שלנו אנחנו יכולים להגיד באופן חד משמעי שרוב הזוגות מייחסים חשיבות רבה יותר לתמונות הסטילס, ורק אחרי זה חושבים על צילום וידאו לחתונה. הסיבה לכך היא מאוד פשוטה, וזה מכיוון שתמונות הסטילס מלוות אותנו עוד משחר ההיסטוריה הצילומית, ותמיד הן היו המזכרת הפופולארית ביותר, שכן צפייה בתמונות אינה מחייבת מסך והן יכולות להיות זמינות עבורנו תמיד במדיה מודפסת.

כשמגיעים אלינו זוגות לפגישת היכרות, הם מגיעים לאחר שראו את העבודות שלנו באתר או בפייסבוק. הרוב  המוחלט של הזוגות נותנים את רוב תשומת ליבם על צילום הסטילס, ויש כאלו שאפילו מדלגים על צפייה בסרטוני הוידאו.

איך אני יודע את זה?

בתחילת כל פגישה אני שואל את הזוג אם יצא להם לראות את העבודות שלנו, ורוב הזוגות אומרים שהם צפו רק בתמונות. לפעמים נוצרת אפילו תחושה שאלמלא הייתי מראה לזוג דוגמאות לסרטוני וידאו, אז הם לא היו מבקשים ממני בכלל.

אז כמובן שלא כולם ככה, וזה עניין שמשתנה מזוג לזוג. ואני לא מתכוון לכך שוידאו בחתונה הוא לא עניין חשוב, אלא להפך.. היום גם הוידאו שמצלמים בחתונות הפך לאמנות של ממש ששדרגה את הסרטים הארוכים והמשעממים לקליפים מקוריים ויצירתיים שמצולמים וערוכים בקפדנות.
אבל על צילומי וידאו דיברנו מספיק בעבר ואני לא כאן היום כדי לדבר על זה, אז בואו נחזור לנושא שלשמו התכנסנו: צילום סטילס לחתונה – ונעבור על כמה נקודות חשובות ששווה להכיר לפני שתתחילו לדבר עם צלמי סטילס לחתונה שלכם.

מה הם סגנונות צילום סטילס לחתונה?

נתחיל מכך שצילום סטילס מתחלק ל-2 סגנונות עיקריים: הצילום הדוקומנטרי והצילום המבוים. כמובן שכל אחד מהם מתחלק לתתי קטגוריות, וכמובן שלכל צלם יש את הסגנון האישי שלו, אבל אלו הם שני הסגנונות העיקריים הקיימים בעולם צילום החתונות.

צילום חתונות דוקומנטרי

צילום חתונות דוקומנטרי משלב תפיסה צילומית הלקוחה מעולם צילום הרחוב והעיתונות. הצלם הדוקומנטרי שם דגש על סיפור האהבה של הזוג, סיפור יום החתונה, תפיסת רגעים אישיים וחד פעמיים, ויצירת מזכרת אמיתית ומרגשת. במהלך יום החתונה הצלם ישים לב לפרטים הקטנים ביותר, ויספר בעזרתם את הסיפור שלכם. כל דמעה וכל חיוך יכנסו אל עדשת המצלמה עם רגש שיישאר לעוד המון המון זמן.

צילום: ספייסי צלמים
צילום: ספייסי צלמים
צילום: ספייסי צלמים
צילום: ספייסי צלמים

צילום חתונות מבוים

את הצילום המבוים ניתן למצוא אצל צלמים בעלי אופי קולנועי או כאלו שהגיעו מתחום צילום האופנה. בצילומים מהסוג הזה הצלם יעדיף לבחור בעצמו את הלוקיישן לצילומי החתונה, הם תמיד יחפשו רעיונות מקוריים לצילומים ביום החתונה, והם גם יאמרו לכם בדיוק היכן לעמוד ובאיזו תנוחה. העבודה שלהם תהיה מוקפדת נורא והתמונות תהיינה נקיות כאילו נלקחו מתוך מגזין אופנה יוקרתי. לעתים גם ישתמש הצלם בתאורה מלאכותית ובעריכה מניפולטיבית על התמונות על מנת להוסיף להם מימד אחר.

צילום: ספייסי צלמים
צילום: ספייסי צלמים
צילום: ספייסי צלמים
צילום: ספייסי צלמים

בצילומים מהסוג הזה, הצלם שם יותר דגשים על איכות, יופי וטכניקות צילום, וישנה פחות התייחסות לרגש ולסיפור האמיתי של הזוג ושל יום החתונה.

מהם הקריטריונים לבחירת צלם סטילס לחתונה?

דבר ראשון – לצפות בעבודות. לפני כל המהלכים של הטלפונים והפגישות, אתם יכולים לחפש בגוגל את המילים "צלמים לחתונה" או "צלם סטילס לחתונה", תצפו בעבודות של צלמים ותערכו היכרות ראשונית עם התחום. בדרך אתם תיחשפו לצלמים שונים ולסגנונות שונים, ולאט לאט אתם תתחילו לגבש דעה לגבי הרצונות והדרישות שלכם לצילום החתונה.

e

בשלב הבא, אחרי שאתם כבר יודעים מהו סגנון הצילום המועדף עליכם וצפיתם באתרים של מספר צלמי סטילס לחתונות שמצלמים בסגנון הזה, תעשו רשימה של מספר צלמים שאת העבודות שלהם אהבתם. חפשו המלצות על אותם צלמים ותערכו איתם היכרות ראשונית לפני שיחת הטלפון. לבסוף תישארו עם רשימה של 4-5 צלמים שגם אהבתם את העבודות שלהם מאוד, וגם ראיתם המלצות טובות עליהם.

השלב הבא היא שיחת הטלפון הראשונית עם הצלם, שבה אתם צריכים להחליט אם אתם רוצים להיפגש איתו או לא. אז לפני הכל, אתם כמובן חייבים לשאול אותו אם הוא פנוי בתאריך שלכם ומשם להמשיך. בקשו ממנו שיסביר לכם את שיטת העבודה שלו ושידבר קצת על הסגנון שלו, שתפו אותו מה אהבתם בתמונות מסוימות ומה לא אהבתם בתמונות אחרות, שתפו אותו בהתלבטויות שלכם ובשאלות שלכם.

עכשיו אתם צריכים לדעת אם הצלם היה נחמד ורגיש, אם הוא ענה לכם על כל השאלות בצורה מקצועית, והכי הכי חשוב – אם התחברתם אליו. לאחר מכן תישארו עם רשימה סופית של 2-3 צלמים שגם אהבתם את העבודות שלהם, גם קראתם המלצות טובות עליהם וגם התחברתם אליהם ברמה האישית (וכמובן שגם הם אליכם).

תיפגשו עם הצלמים האלו ותעשו את ההחלטה הסופית שלכם בהתאם לשקלול של עבודות, המלצות, חיבור אישי, שירותיות, ומחיר – בהתאם לתקציב שלכם.

אנחנו מאוד מכבדים את הקולגות שלנו ואנחנו חייבים לציין שבמדינה הקטנה שלנו יש לא מעט צלמי סטילס מוכשרים כאשר לכל אחד יש את הסגנון האישי והטאצ' המיוחד שלו. בחיפוש שלכם אתם תראו צלמים עם סגנון אחיד ואתם תראו צלמים המשלבים מספר סגנונות. חשוב לבקש מהצלם שיראה לכם תמונות מכל שלב במהלך היום, וככה אתם תקבלו הערכה טובה יותר ליכולות , לידע, לניסיון, למקצועיות ולסגנון הכללי של הצלם.

אז כמה צלמי סטילס צריך לקחת לחתונה?

זו שאלה שאנחנו נשאלים בדרך כלל כבר בשיחת הטלפון הראשונה, ואין ספק שזו שאלה טובה. התשובה כמובן יכולה להשתנות מזוג לזוג ומצלם לצלם, מכיוון שנתון זה צריך להיות שקול בהתאם לאופי האירוע. אני ממליץ תמיד לקחת שני צלמי סטילס לחתונה, מכיוון שכך ישנה חלוקת עבודה בין הצלמים ושום דבר לא מתפספס. כמו כן, ישנם רגעים באירוע שיכולים להצטלם על ידי שני צלמים שונים בשתי זוויות צילום שונות וממבט אמנותי שונה.

צילום: ספייסי צלמים
צילום: ספייסי צלמים
צילום: ספייסי צלמים
צילום: ספייסי צלמים

דבר נוסף וחשוב, זה שעם שני צלמי סטילס אתם תקבלו הרבה יותר תמונות מהיום שלכם. באירועים קטנים המכילים 150 אנשים או פחות, ניתן להסתפק בהחלט בצלם סטילס אחד, וזאת אם שמים בצד את נושא הזויות השונות. כמובן שלחתונות של 300 אנשים ומעלה, שני צלמי סטילס יהוו יתרון משמעותי בתיעוד מלא של האירוע.

האם צלם המגנטים יכול לשמש גם כצלם סטילס שני בחתונה?

לא. תפקידו של צלם המגנטים באירוע הוא לספק מזכרת יפה לאורחים, ותפקידו של צלם החתונה הוא לתעד את האירוע ולהשאיר מזכרת לזוג. כשמערבבים בין שני העולמות, זה בטח לא יתרום לאף אחד, ואפילו יזיק.

כמה עולה צלם סטילס לחתונה?

"כמה עולה צילום סטילס לחתונה" זו שאלה מעניינת, אך לצערי אין עליה תשובה חד משמעית מכיוון שלכל צלם יש את המחיר שלו בהתאם לידע, ניסיון, איכות,שירות ופרמטרים נוספים המשפיעים על חבילת צילום סטילס לחתונה. מחיר הגיוני לצלם סטילס לחתונה יכול לנוע בין 2000 ל-5000 ש"ח (צילום סטילס בלבד).

אצל רוב הצלמים אתם תמצאו חבילות צילום לחתונה המשלבות בתוכן את כל מה שאתם צריכים לתיעוד האירוע שלכם – צילום סטילס + צילום וידאו + אלבומים דיגיטליים + סרט וידאו ערוך – וכל זאת בעסקה אחת מול ספק אחד, ובתשלום כולל שבדרך כלל גם זול יותר ממצב שבו עושים הפרדה בין הספקים.

ובכל זאת, בשנים האחרונות גברה המודעות לצילום חתונות, וזוגות רבים החליטו ליצור הפרדה בין צילום הסטילס לצילום הוידאו. זאת אומרת שהם ייקחו ספק אחד עבור צילום סטילס וספק נוסף עבור צילום וידאו. מצד אחד זה נורא חכם לעשות את זה, מכיוון שכך כל אחד יודע מה תפקידו ולכם יש הרבה יותר שליטה על מה שקורה. מצד שני, אם צלם הוידאו וצלם הסטילס הם משני עולמות שונים והם לא מכירים אחד את השני, זו יכולה להיות בעיה מכיוון שהם לא יודעים עדיין לעבוד אחד עם השני, ובנוסף לכך – כל אחד רוצה לרצות את הזוג ב100% וזה עלול ליצור חוסר סנכרון בין הצוות.

אם כך, במידה ואתם רוצים ליצור הפרדה בין צלמי הסטילס לצלמי הוידאו, אז תוודאו שצלם הסטילס וצלם הוידאו עבדו יחד בעבר ומכירים אחד את העבודה של השני. אפשרי גם לבקש המלצה מספק אחד על האחר.

חשוב לדעת שיש הבדלי מחירים כאשר מפרידים בין צלם וידאו לחתונה לצלם סטילס לחתונה. מחיר של עסקה כוללת לצילום חתונה יכול להשתלם לכם יותר מבחינה כלכלית, מאשר הפרדה בין הספקים.

וזה כמובן, נתון לשיקולכם ונוחיותכם האישיים בלבד.

כמה מילים לסיום

צילום סטילס הוא המרכיב החשוב ביותר בתיעוד האירוע שלכם, ולכן ישנה חשיבות רבה בבחירת צלם סטילס לחתונה. הסגנון האמנותי של הצלם הוא מרכיב לא פחות חשוב ולכן יש להתייחס אליו ברצינות, מכיוון שאחרת אתם יכולים להתאכזב מהתוצאות וזה לא יהיה מהסיבה שהצלם עשה משהו לא בסדר.

בשורה התחתונה – הכי חשוב שלפני שאתם ניגשים לתהליך של שיחות טלפון ופגישות, תראו הרבה עבודות של צלמים שונים על מנת שתוכלו להבין איך הכל עובד, וכמובן כדי שתראו סגנונות צילום שונים וכך תדעו יותר לאן לכוון.

דבר נוסף שתזכרו להתייחס אליו לפני שאתם מחפשים צלם סטילס לחתונה – מחירים הם עניין שאתם אמנם צריכים להתייחס אליו, אבל אל תשכחו שהמחיר נשכח בסופו של דבר, אבל המזכרת נשארת לעד.. ועדיף שתישאר לכם מזכרת יפה ומרגשת.

אני מקווה שהפוסט הזה עזר לכם בדרככם ליום הגדול שלכם. אם אהבתם את הפוסט, אתם מוזמנים לשתף אותו בשמחה כדי שהוא יעזור לזוגות נוספים.

שיהיה לכם המון המון מזל טוב,

שנתראה בשמחות 🙂

תומר אלמקייס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.